Úvod / Články / Vína z Bordeaux
Tlačiť

Vína z Bordeaux

Bordeaux je pravdepodobne najznámejší vinársky región na svete. Domov najznámejších, najprestížnejších, ale aj najdrahších vín sveta. Domov takých vín ako Chateau Latour, Chateau Lafite-Rothschild, Chateau Haut-Brion či Chateau Margaux. Leží na západnom pobreží Francúzska. Najvýznamnejšími odrodami viniča v Bordeaux sú Merlot (32%), Cabernet Sauvignon (18%) a Cabernet franc. Z bielych odrôd je nepochybne najvýznamnejší Sémillon a Sauvignon blanc.

Na relatívne malom území sa na 113 000 ha vinohradov ročne produkuje viac ako 6,5 milióna hektolitrov vína. Svetové meno si však táto oblasť získala fenomenálnou kvalitou vín, ktoré tvoria len cca 3 % produkcie - najlepších vín označovaných ako cru classé, alebo grand cru. Práve tieto elitné vína Bordeaux tvoria základ našej ponuky.

Vína z Bordeaux


HAUT-MÉDOC

Haut-Médoc - južná časť Médocu, charakteristická prevažne žulovými a vápencovo-ílovitými pôdami. V tejto oblasti sa nachádza celkovo 4160 ha vinohradov kategórie AOC, z toho 255 ha reprezentuje cru classé (Chateaux Belgrave, Camensac, Cantemerle, La Lagune a La Tour Carnet - pozn. máme ich v ponuke). Popri vysoko hodnoteným vínam cru classé tento región poskytuje aj viacero crus bourgeois, ktoré sú až prekvapivo kvalitné, a predstavujú výborný kompromis medzi kvalitou a cenou.
 
Typické vína Haut-Médocu sú červené, stredne plné až plné, podporované silnou štruktúrou s dlhým potenciálom zrenia. Charakteristickými odrodami viniča pre H-M sú Cabernet Sauvignon, Cabernet franc, Merlot, Malbec a Petit Verdot.
 
SAINT-ESTEPHE

St.-Estéphe - najsevernejšia z medockých apelácií, je charakteristická rôznorodosťou pôd, na ktorých sa pestuje vinič. Nachádzajú sa tu žulové, ílovité i piesočnaté pôdy a tiež vápencové výčnelky, známe aj ako „calcaire de St.-Estephe". V tejto oblasti sa nachádza celkovo 1380 ha vinohradov kategórie AOC, z toho 226 ha reprezentuje cru classé (napr. Chateaux Cos d´Estournel, Calon-Segur, Lafon-Rochet - pozn. máme ich v ponuke).
 
Typické vína St.-Estéphe sú červené, plné, pevné, sladko korenisté. Niekedy môžu prekvapiť svojou robustnosťou, ale nikdy im nechýba dôstojnosť. Majú dlhý potenciál zrenia. Charakteristickými odrodami viniča pre St.-Estéphe sú Cabernet Sauvignon, Cabernet franc, Merlot, Malbec, Petit Verdot a čiastočne aj Carmenere.

PAUILLAC

Pauillac - jedna z najznámejších a najvýznamnejších apelácií sveta. Tmavé žulové pôdy, ústie rieky Garonne - to všetko vytvára jedinečný terroir, ktorý umožňuje produkciu najznámejších svetových vín. Pauillacké vína sú silné a štýlové, suché, výrazne štruktúrované, je pre ne typická vôňa čiernych ríbezlí, dubového suda, či grafitu. Majú dlhý potenciál zrenia.
 
V tejto oblasti sa nachádza celkovo 1170 ha vinohradov kategórie AOC, z toho až 842 ha reprezentuje cru classé (táto apelácia je domovom takých veľkých chateaux ako Lafíte-Rothschild, Latour, Mouton-Rothschild, ale aj Chateau Batailley, Chateau Lynch-Bages, či Cateau Pontet-Canet - pozn. tieto a niektoré ďalšie máme v ponuke) Pre vína Pauillac-u sú charakteristické predovšetkým odrody Cabernet Sauvignon, Cabernet franc, Merlot, Petit Verdot a čiastočne aj Malbec a Carmenere.


SAINT-JULIEN

St-Julien je najmenšou apeláciou Médocu, ale nachádza sa tu jedenásť špičkových chateaux, ktoré vlastnia až 80% vinohradov kategórie AOC. Silnou stránkou a základom úspechu vín St.-Julien je jeho terroir, reprezentovaný dvomi výhodne orientovanými rovinami so žulovitými pôdami v blízkosti rieky Girondy. Celkovo sa v tejto apelácii nachádza 910 ha vinohradov kategórie AOC, z toho až 842 ha reprezentuje cru classé (sú medzi nimi také známe chateaux ako Chateau Beychevelle, Cateau Ducru-Beaucaillou, či Chateau Lagrange - pozn. máme ich v ponuke).
 
Vína zo St-Julien sú elegantné, vynikajúco vyvážené, exkluzívne jemné, vyrovnané, s dlhým potenciálom zrenia. Predstavujú výborný kompromis medzi kvalitou a cenou. Charakteristickými odrodami viniča pre St-Julien sú Cabernet Sauvignon, Cabernet franc, Merlot, objavuje sa tu aj Malbec, Carmenere a Petit Verdot.
 
ST. EMILION

St.-Émilion - apelácia známa veľkým množstvom skvelých chateaux, predovšetkým však Chateau Ausone, Chateau Cheval-Blanc, Chateau Figeac a Chateau l´Angelus. (niektoré z nich máme v ponuke). Vínna réva sa v tejto apelácii pestuje na rozličných typoch pôdy. Od vápencovo-ílovitých pôd, štrkových naplavenín, cez tzv. „staré piesky", štvrtohorný štrk (Chateau Figeac, Cateau Cheval-Blanc), až po vápencovú plošinu obkolesenú tzv. „côtes", ktoré sú zase domovom Chateau Ausone, či Chateau Pavie.
 
Vína St.-Émilion-u sú dobre vyvážené, s jemnou trieslovinovou štruktúrou a príjemnými korenistými podtónmi. Objavujú sa v nich aj tóny čokolády a ovocného koláča. Majú dlhý potenciál zrenia. U špičkových chateaux je to cca od 10 -35 rokov. Charakteristickými odrodami viniča pre St.-Émilion sú Cabernet Sauvignon, Cabernet franc, a Merlot, čiastočne aj Malbec, a Carmenere.

Prajeme Vám príjemný nákup v našej on-line vinotéke topwine.sk.

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Prílohy

K článku neboli pridané žiadne prílohy.

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Chcete vedieť o novinkách a akciách v našom eShope?

Zaregistrujte sa do nášho newsletteru a 1x mesačne vás budeme informovať o novinkách, akciách a ďalších zajímavostiach z nášho eShopu. Vašu e-mailovú adresu nikdy nezneuzijeme a neposkytneme tretej strane.

4f8be3cf6557c245976a7fcb5ef49f1c
4f8be3cf6557c245976a7fcb5ef49f1c
4f8be3cf6557c245976a7fcb5ef49f1c
 
 

Vyhľadávanie