Úvod / Články / Vína z Burgundska
Tlačiť

Vína z Burgundska

Burgundsko patrí medzi najväčšie a najvýznamnejšie vinárske oblasti Francúzka. Rozprestiera sa na ľavom brehu rieky Saône od mesta Dijon na severe po Lyon na juhu. Jeho súčasťou je aj trochu severnejšie umiestnená oblasť Chablis. Burgundsko je svetoznáme odrodami Chardonnay, Pinot noir a Gamay, v ktorých predstavuje svetovú špičku.

Ročná produkcia vína je na úrovni cca 2 850 tis. hektolitrov, z ktorých však len 7 % predstavujú najlepšie vína z oblasti označované ako grand cru. Burgundsko tvorí 6 apelácií, z ktorých pravdepodobne najznámejšie súChablis, Côtes de Nuit, Côtes de Beaune a tak populárne Beaujolais. Najprestížnejšie vína Burgundska pochádzajú z Côtes de Nuit a Côtes de Beaune, ktoré spolu tvoriaCôte d´or - slávny "zlatý svah" medi Dijonom a obcou Chagny a práve tieto vína tvoria základ našej ponuky z oblasti Burgundska.

V rámci burgundských vín Vám ako jediný elektronický obchod na Slovensku ponúkame fenomenálne vína špičkových producentov Burgundska - Bouchard Pére & Fils, William Fevre, Faiveley, Domaine Leroy. BP& F vlastní 130 ha vinohradov, z toho až 74 ha je v kategórii premiér cru a 12 ha v kategórii grand cru. Je producentom takých známych a skvelých vín ako Montrachet, Chevalier-Montrachet, Le Corton či Clos-Vougeot.

Côte de Beaune (0 produktov)

Côte de Beaune - apelácia slávna ako svojím bielym, tak červeným vínom. Pinot noir z Côte de Beaune je exkluzívne jemný a výnimočne mäkký. Skutočným kráľom oblasti je Chardonnay o ktorom sa hovorí, že z tejto oblasti je najkomplexnejšie a najštýlovejšie na svete.

Pôda v Côte de Beaune je rôznorodá - prevláda vápenec miestami miešaný s ílom. Tak ako pôda, aj víno z tejto oblasti je rôznorodé. Medzi popredných výrobcov zCôte de Beaune patrí Bouchard Pére & Fils, ktorých vína formou elektronického obchodu ponúkajú len len dva, tri e-shopy s vínom na Slovensku.

Bouchard Pére & Fils vlastní 130 ha vinohradov, z toho až 74 ha je v kategórii premier crua12 ha v grand cru. Je producentom takých fenomenálnych vín ako Montrachet, Chevalier-Montrachet, Le Corton či Clos-Vougeot.

Côte de Nuits - domov najjemnejšiehoPinot noir v oblasti Burgundska. 22 z celkových červených 23grand cru sa nachádza práve tu. Doslova darom je preCôte de Nuits bohatá minerálne-vápencová pôda, miestami premiešaná s vápenatým ílom. Pravdepodobne vďaka nej nikde na svete nie je Pinot noir tak komplexný a elegantný, štrukturovaný s lahodnou aromatikou červeného ovocia. Vína z tejto apelácie majú dlhý potenciál zrenia. Rokmi sú schopné rozvinúť ďalšie jemné arómy a príchute.

Maconnais - atraktívnosť tejto vinárskej oblasti spočíva v jeho ovocných bielych vínach (chardonnay). Kvalita vín z tohto regiónu za posledných 10-15 rokov vďaka modernizácii a investíciám do technológie významne vzrástla, takže predovšetkým špičkové vína z Pouilly-Fuissé a okolia dnes smelo konkurujú vínam zo Chablis, či Côte de Beaune. Pôda v Maconnais je vápencová, vrchnú vrstvu tvorí kamenie, miestami íl, alebo ílovitý piesok. Základnými odrodami pestovanými v tejto oblasti sú Chardonnay a Gamay.

Chablis je ďalšou apeláciou s rozhodujúcim podielom bielej odrody viniča - Chardonnay. Táto oblasť je nielen klimaticky, ale aj geologicky príbuznejšia Champagne ako Burgundsku.Pôda v Chablis je tvorená dvomi druhmi vápenatého ílu (kimeridžský a portlandský), ktoré majú spoločný geologický pôvod. Najlepšie vína Chablis sú lahodné, bohaté a komplexné s exkluzívnou minerálnou jemnosťou.
 

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Prílohy

K článku neboli pridané žiadne prílohy.

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Chcete vedieť o novinkách a akciách v našom eShope?

Zaregistrujte sa do nášho newsletteru a 1x mesačne vás budeme informovať o novinkách, akciách a ďalších zajímavostiach z nášho eShopu. Vašu e-mailovú adresu nikdy nezneuzijeme a neposkytneme tretej strane.

4f8be3cf6557c245976a7fcb5ef49f1c
4f8be3cf6557c245976a7fcb5ef49f1c
4f8be3cf6557c245976a7fcb5ef49f1c
 
 

Vyhľadávanie